Mega dlouhá biografie Nelly Furtado♥♥

27. června 2007 v 19:36 | ReBeLkA
Brzká léta a vlivy

Nelly Kim Furtado,první z generace kanadsko,portugalské,se narodila ve Victorii - Britské kolumbii jako jedna ze 3 dětí . Jako dítě Marie Manuely a Antónia Josého Furtada, který je portugalským imigrantem ze São Miguel Island v Azores. Nelly byla pojmenována podle sovětské gymnastky Nellie Kim.


Rodiče Nelly emogrovali z Portugalska do Kanady v roce 1970. Pronesla,že navštěvuje místo svého narození-Arizonské ostrovy a jako dítě se zajímala o kulturu ,naučila se také portugalsky - to je důsledek toho že jde za tím co chce.Nelly hodně ovlivnila hudba kterou jako mladá poslouchala,ale jsou to různé druhy hudby v různých jazycích. . To ji očividně donutilo naučit se mluvit anglicky ,portugalsky a španělsky. Furtado potvrdila že její rodiče jsou zdrojem její pracovitosti ; Nelly strávila 8 let pomáháním v létě matce jako služebná ve Victorii. she spent eight summers working as a chambermaid with her mother, who was a housekeeper in Victoria. nelly uvedl že pochází z pracovní třídy,která ji vypracovala pozitivní cestou. řekla také že v kostele strávila dost časuve svém životě a hrál v něm velkou roli.

Furtado se poprvé předvedla,zpívající ve 4 letech,když zpívala v kostele se svou matkou duet v mezinárodní Portugalský Den. V 9 letech začala hrát na hudební nastroje -učila se na trombon, ukulele a později na kytaru a klávesy. Ve 12 letech začala psát první písně a jako teenager hrála v pochodové kapele.

během těchto let Nelly vnímala mnoho hudebních žánrů - od městského R&B, hip hopu , rocku, New Wave, alternativného hip hopu, trip hopu, světové hudby (včetně Portugalské,Brazilské a Italské muziky. ), a ostatní. Mezi její vlivy patřily například Jeff Buckley, Caetano Veloso, Amalia Rodrigues, Nusrat Fateh Ali Khan, Cornershop, TLC, Mary J. Blige, Mariah Carey, Digable Planets, De La Soul, Radiohead, Oasis, The Smashing Pumpkins, The Verve, U2, a Beck.


Hudba která Nelly ovlivňuje je také aktuální z jejího místa bydliště- Toronta, o kterém říká že "Je to nejkulturnější město světa" .Nell vyrůstající v Kanadě a užívající si kulturnost Toronta, uvedla že nečekala ža se začal rošiřovat internet a nikdy se neučila o hudbě,Nelly prostě začala v 15 poslouchat hudbu a objevovala nové žánry. V roce 2006 pro Rolling Stone issue,komentovala svou oblíbenou muziku:


"Vždycky jsem věděla že pořád exitují žánry,které se dají objevovat. Pro mě je to jako metafora pro život.Cítim to jako že když tě dostane nějaký styl muziky, dostaneš do toho stylu zase jiné lidi. Je to podle mě vtipné : Ukázala jsem svým fanouškům svůj styl a oni ho vzali na mysli. Snažím se být vždy otevřená myslí.."


První ovlivňění Nelly byli rapperové a DJové. Během návštěvy Toronta se v poslední chvíli léta setkala s Tallisem Newkirk, členem hip-hopové kapely Plains of Fascination a přispěla na jejich desku která vyšla v roce 1996 svými vokály-konkrétně na track "Waitin' 4 the Streets". V létě odpočívala v Portugalsku,v rozpoložení otevřené mysli a naslouchání alternativnímu rocku, a potom se navrátila do Britské Kolumbie. Po promoci na škole Mounta Douglase v roce 1996, se přestěhovala do Toronta a posléze vytvořila due s názvem Nelstar v roce 1997 s Newkirkem. Zážitky a zkušenosti ji zase přivedly zpátky k hip-hopovým vlivům a dovolily jí pohodlěji vymýšlet songy a vlastní rytmy melodie. Třebaže , Nelly nahrála song "Like", obdržela VideoFACT a nhrála video, byla pro ně Nelly na hip-hop "moc přeojenátoo segregated" a věřila že to nebylo hudbou ale že se jim nelíbila její osobnost. Nelly opustila kapelu apřestěhovala se zpátky domů.


Po přestěhování se předvedla na Honey Jamu v roce 1997,kde byla vyhlášela ženským největším talentem v Torontském nočním klubu Lee's Palace,kde se Předvedla v džínách a tričku. V The Philosopher klubu byl zpěvák Gerald Eaton a byl ohromeným Nelliným výkonem a požádal ji aby s ním psala songy. Eaton a posléze člen kapely Kings - Brian West, společně pracovali na věci známé Track and Field, kde Furtado vyprudukovala svou demo nahrávku,ale v té době už měla plán že bude cestovat s btohem na zádech po Evropě a vrátí se domů aby mohla začít chodit na školu alternativního psaní. Zůstala však s Eatonem v kontaktu a Westem,který naléhal aby se vrátila do Toronta a natičila více materiálu. Vrátila se na 2 týdny a během těchto dnů nahrála songy, které ji dovedly ke spolupráci s labelem DreamWorks Records v roce 1999.

Nellyin první singl byl "Party's Just Begun (Again)", který byl vydán v tomtýž roce a předveden v Brokedownském Paláce: a byl součástí soundtracku -Music from the Original Motion Picture Soundtrack.

2000-2002: Whoa, Nelly!

Furtado pokračovala ve spolupráci s Eatonem a Westem ,který co-produkoval její debutové album, Whoa, Nelly!, které bylo vydáno v říjnu 2000. Album mělo významější úspěch a mělo celosvětoové singly jako "I'm Like a Bird", "Turn Off The Light", "...On The Radio (Remember The Days)", a "Hey, Man!". Obdržela nominaci na Grammy v roce 2002 a její debutový singl vyhrál cenu - nejlepší žesnký popový výkon.

Dále ještě Furtado ,krytikou uznávaná mixovala různé styly a zvuky. Slant magazine nazval album - "roztomilý a osvěžující protilátka od 'pop princezen' a rap-metalových kapelách , která převrátila tisíciletí ". Zvuk alba měl silnější vliv muzikantů,kteří cestovali po kultuře a "změnilo její srdce a srdeční cítění emoce a nadějet". Po vydání alba se Nelly vydala na turné Burn in the Spotlight tour.

2003-2005: Folklore

Před vydáním jejího studesntkého alba ,Folklore, se Nelly nrodilo její první dítě ,dcera Nevis (jméno je údajně z Karibského ostrova- Nevis). 20.září v Torontu se jí za větrného počasí Newis narodila. Nelly k tomu říká "Je to neuvěřitelně překrásné. Je to více krásné než jsem si myslela".

Nevisin otec ,Nellin přítel , DJ/ a producent je Jasper Gahunia . Jejich vztah se rozpadl v roce 2005, byli spolu oficiálně 4 roky a několik let předtím. DODÁvá: "Jsme zcela aktivní rodiče a opravdoví přátelé až je to děsivé. ".

Nevis je ethicky čtvrt filipínky, čtvrt Indka a poloviční portugalka. Furtado ji vychovává ve svém oblíbeném městě kultury-v Torontu.

Nellyino druhé album Folklore , bylo vydáno v listopadu 2003. Název desky byl inspirován jejími rodiči kteří imigrovali z Kanady. "když jsem si prohlížela staré fotky, viděla jsem fotky jejich nového domu, lesknoucíhho se auta, jejich první zážitky v jižní Americe. Když to máš v krvi nikdy se s tím nesžiješ-to je můj osobní Folklor. ." Album taky zobrazuje různé zvuky a soundy je orientováno více na rock, a je tam víc akuistiky.Více jsem se soustředila spíše na psaní textů, "než na 5x změnený žánr v jednom songu", BBC cítila že "je dvakrát originálnější" než její debut. Furtado je taky připsaný autor k melodiím a Nelly nahrávala většinu songů v těhotenství. Poslední song na albu- "Childhood Dreams", ije věnovaný dceři.

Album včetně singlu "Força" (který znamená v poruglštině,a v překladu do ang. je to něco jako "pokračujme" ), který byl nasán k oficiálnímu evropskému fotbalovému šampionátu v roce 2004. Nelly předvedla song ve finále her v Lisabonu v portugalksu v roce 2004.Další singly byly třeba "Try" a "Powerless (Say What You Want)".

Album nebylo tak úspěšné jko debut,částěčně měla problémy s nahrávací společností DreamWorks Records a měla také méně popový sound. V roce 2005 se nelly trhla od Dream w. a zapsala se do
Geffen Records.

2006-současnost : Loose

3 lbum Nelly , Loose bylo vydáno v červnu 2006.Bylo pojmenováno po spontánosti a kreativitě s jakou chystala album. byly vydány 4 hlavní singyl pro různé části světa- Pro španělské soundy- "No Hay Igual" hip-hopový "Promiscuous" (featuring Timbaland), za krteré vyhrála v roce 2006 Billboard Music Award pro popvý singl roku , dalšími singly byl latinský "Te Busqué" (featuring Juanes) a popový "Maneater".

Porvné Nelly pracovala s různými producenty a udělala kreativnější album.Album,které nejvíce produkuje asi Timbaland - poukazuje a mix R&B a hip hopu a efekty 80let. Nell charakterizovala album jako punk-hop a dodává "je to moderní , poppy, spooky music" k tomu říká a "je to tajemné má to takové polůlnoční rytmy a je extrémně fyzické tělesnét". Připsala mlaistvě znějící hlas ke své dceři,která si změnila.

Furtado také chtěla aby album měli více demo nahrávek. Vzpomíná "Cool na tom bylo to, že jsme to mixovali jak to šlo. Celé album je teoreticky takový jeden mix. Mixovali jsme to takovym mixérem fantazie.". Během vzniku CD , poslouchala několik elektro a hard rockových muzikantů například- System of a Down a inspirovala se tím že v songu má více "kašlání,smíchu, a bassů.,'' které dodávjí songům jedinečnost.

Loose zaznamenalo nejvíce úspěchu za Nelliné kariéry a je známým číslem jedna v několika zemích všetně USA a Kanadě. Známé singly jako"Promiscuous", "Maneater", "Say It Right", a "All Good Things (Come to an End)". Album obdrželo poustu pozitivních recenzí od kritiky , s citujícím efektem od Timbalanda na Nelliné muzice,a ostatní ji nazývají jako "Hladká, slušná a překvapující"

V červnu 2006, na interwiev pro Genre magazine,když jsme se jí zeptali jesli "Jestli se někdy cítila jako atraktivní žena ", Furtado odpověděla "Absolutně.ženy jsou přece krásné a sexy. " řekla také myšlenku že biseuálnové ji nevadí že souhlasí s myšlenkami Kurta Cobaina a ro že- "každý je gay " z Nirvanina songu "All Apologies". Sebe samu považuje za bisexuální .


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nelly Furtado vs. Fergie

Fergie!!!!!
Nelly!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama